Další desetiletka zcela v novém
Pokud jsme si při plánování jubilejního, desátého ročníku mysleli, že nás už nemůže nic překvapit, dokonalý opak byl pravdou. Hotel Kopanice, kde jste strávili všech předchozích 10 ročníků se zavřel a my stáli před velkou výzvou, jak dál. Nechtělo se nám z krásné oblasti Bílých Karpat a tak jsme si domluvili včas dopředu hotel blízko Valašských Klobúk. Asi toho pořád nebylo málo a i zde z důvodu organizačních změn v hotelu jsme museli cca 3 měsíce před začátkem LŠMU hledat znovu. A našli jsme – sice postarší, ale všem našim podmínkám vyhovující Hotel Harmonie, který svou blízkostí luhačovické přehrady a samotných Luhačovic včetně pramene Vincentky byl ideální.
Díky tomu, že se jedná o poměrně velký hotel, bylo možné sloučit původně plánované dva turnusy do jednoho, což kladlo sice větší výzvu na prostor a organizaci, ale z pohledu účastníků bylo přijato kladně – nemuselo se řešit, kdo jede na jaký turnus a i nápadů a inspirací, se objevilo na jednom místě o mnoho více. A to i díky tomu, že jsme obnovily Burzy nápadů, ale o tom až později.
Jako obvykle se začínalo v neděli, při tak velkém počtu jsme si odpustili seznamovací rychlokolečko, protože každý účastník měl již předem vytvořený účet v Teams, kde o něm byli uvedeny všechny informace. A ty byly navíc uvedeny i na kartičce/visačce, včetně zvýraznění města, odkud účastník je.
(R)evolucí letos prošel oblíbený icebreaker, který se nesl v duchu týmové práce při skládání modelů z lego kostiček. Úkolem bylo v týmech postavit co nejrychleji určitý počet zadaných modelů a tento úkol se opakoval celkem 3x. Diskuzí v týmech se mělo dojít k principu pásové výroby a toho, že nemá cenu, aby každý stavěl sám celý model, ale aby postavil jeho část a předal ji dalšímu členovi týmu, který do modelu přidá tu svou a takto to pokračovalo až do konce. Na měřených časech byla vidět opravdu velká zlepšení a mnozí se hned zařekli, že přesně tuto aktivitu hned se žáky v září vyzkouší. Je to sice trochu náročnější na přípravu, ale výsledek stál za to.
Většina účastníků přijela sice se svým notebookem/tabletem, ale i tak pro ně byla připravena zařízeni Surface Go včetně digitálního pera, takže si mnozí mohli celý týden vyzkoušet, jaké výhody tato kombinace přináší.
Od pondělního rána začaly přednášky a workshopy a protože bylo potřeba začít pomalu, zástupci NPI a MŠMT se podělili o poslední novinky z oblasti revize RVP. A jak to na LŠMU bývá, pondělí je celé takové rozjezdové, aby se alespoň trochu sjednotili znalosti jednotlivých účastníků. Na výběr jako obvykle byly vždy paralelně 3 workshopy/přednášky, většinou se zaměřením na učitele, správce a vedení škol. A ve stejném duchu se neslo i úterý, které začalo tématem operačního systému Windows 11 – jsme rádi, že se Microsoftu podařilo představit Windows 11 těsně před 11. LŠMU 😊
Středa byla v rámci LŠMU vždy speciální – třetí den, jak známo má být odpočinkový. To na LŠMU platí, ale jen částečně. Jak již bylo v úvodu napsáno, obnovili jsme Burzy nápadů a udělali jsme dobře. Ač se samozřejmě i účastníci/učitelé podíleli na obsahu většině přednášek, zde se jednalo o speciální „rychloformát“, ve kterém měli představit jakoukoliv aktivitu, která jim ve škole připadá smysluplná, úspěšná a se kterou se chtěli podělit s ostatními. Co naplat, že někteří zdaleka nedodrželi časový limit a mluvili a mluvili a mluvili….
Odpoledne byl pak čas určený na výlet a tak se většina rozprchla po blízkém či dalekém okolí a návrat byl často tak pozdní, že ani někteří skoro nestihli večeři. Jako každou středu večer, tak i letos byl velký táborák a přijeli staří známí s EPSONu se svou projekcí, díky které osvětlili Hotel Harmonie i přilehlou přehradu.
Čtvrteční dopoledne pak bylo určeno partnerským řešením – bez partnerů by totiž LŠMU asi nebyla a mix řešení od HW do škol až po vzdělávací materiály přinesl další notnou dávku inspirace.
Na čtvrtek večer po přednáškách pak přijeli zástupci ZČU v Plzni představit další aktivity do hodin či ukázat smart hasičský oblek. Ano, i zde technologie již hrají nezastupitelnou roli a zájemcům to bylo na zajímavých ukázkách představeno.
Páteční den byl pro změnu ve stylu hraní – učení a to s Minecraftem. Jeho speciální verze Education Edition je skvělým základem nové informatiky a (nejen) výuky programování. Vždyť s Minecraftem dneska české školy učí i dějepis, matematiku, zeměpis nebo chemii.
Jako každý rok, i letos byl páteční večer určený závěrečné párty, která se nesla ve stylu „retro“. Někteří z účastníků museli zapátrat v šatnících hlouběji, některé méně, každopádně nikdo nenechal nic náhodě, aby vytvořil skvělou atmosféru závěrečného večera a vlastně celého týdne. K večeři nemohlo být nic jiného než kuřecí plátek s broskví a eidamem a následně byla pro účastníky připravena bohatá soutěžní tombola. A pak? Pak už jen tančili, hlavně tančili…