Bílé Karpaty opět hostily Letní školu moderních učitelů

Již popáté se ve svém volném čase o prázdninách setkali zapálení učitelé, kteří rádi poznávají a zkouší nové možnosti, nejen v oblasti ICT, ale i v různých jiných dovednostech.

2015_01

S letošním ročníkem se mně osobně spojuje slovo „Sdílení“. Tento článek píši jakožto úplný nováček na této akci, ale přesto, či možná právě proto, Vám chci podat informace o netradičním letním zážitku.

Vše vypuklo již odpoledne 9. srpna, kdy se do překrásného prostředí a okolí hotelu Kopanice začali sjíždět první účastníci. Místo je to opravdu překrásné, a jak bylo vidět, i prověřené. Na nedělní odpoledne bylo na pátou hodinu naplánováno přivítání účastníků, kde byl všem představen plán letní školy, harmonogram jednotlivých přednášek a workshopů, organizační tým a všichni účastníci dostali další nezbytné informace.

2015_03

Po první večeři a slavnostním přípitku jsme se sešli za hotelem a začala „celotáborová“ týmová hra, jejímž prvním úkolem bylo sestavení týmů a vymyšlení názvu týmu. Zde je třeba podotknout, že si organizátoři s námi trochu pohráli, jelikož každý účastník měl vizitku s jistou barvou (modrá, červená, žlutá atd.) a je jasné, že učitelé se začali seskupovat podle barev a tímto se neformálně začali sbližovat. Všichni pak byli překvapeni rozhodnutím organizátorů, že v každém týmu bude jeden člen červeného týmu tzv. „Mazák“, který bude dělat dočasného vedoucího a k němu budou přicházet jednotliví účastníci, každý s jinou barvou vizitky. Toto rozdělení se nakonec povedlo a vzniklo krásných 7 týmů.

A jsou to tyto:
1. FLIK
2. Gůbings
3. SlniečkaVajabel
4. KARE
5. Čtyřlístek
6. SLÁMA
7. Drzý turbovosy

Poté následovala již první týmová hra s názvem Sestav nejvyšší věž. Týmy dostaly špejle, lepenku, provázek, maršmeloun a z těchto ingrediencí měly postavit nejvyšší věž. Byl to boj, ale co, někdo to zvládl, někdo ne. Ale radost a legrace byla veliká.
Večer následoval seznamovací kolotoč, kde se všichni navzájem představili a kromě základních informací o tom, jak se účastníci jmenují a kde pracují, se ostatní dozvěděli různé historky z předchozích LŠMU.
Harmonogram akcí byl obecně rozdělen tak, že v dopoledních hodinách probíhaly přednášky a workshopy a v odpoledních pak burzy nápadů, týmové hry a další, volnější aktivity.

2015_08
I když se na první pohled může zdát, že LŠMU je hlavně a jen o ICT a jeho využití ve škole, vše bylo nakonec jinak, jak to na takových akcích bývá. Musím velmi pochválit realizační tým. Veškeré přednášky, workshopy i partnerské konference byly bezvadně připravené.
V úvodu jsem napsal slovo Sdílení o této akci, a musím říci, že zde skutečně nabírá toto slovo úplně jiných rozměrů, než známe pouze z oblasti ICT. Zde se dá sdílet vše, nač si vzpomenete- od ručníku, ponožek, košile, ale i jídla, ledničky, auta, pokoje, počítače. Přesto právě tato otevřenost lidí mezi sebou vytvořila krásná a jedinečná přátelství napříč Českem i Slovenskem. Nutno podotknout, že po týdnu snad všichni „mluvili“ slovensky.

2015_07
O volných chvílích „ byly-li vůbec nějaké“, se účastníci věnovali například zdobení lžiček a jiných částí příboru, vyrábění korálkových šperků. Řešení některých úkolů bylo hodně časově náročné, že moc těch chvílí nezbývalo, ale přesto se sem tam 20 minut volna našlo a bylo možné je využít například ve vířivce, bazénu, sauně nebo na masážích.
Velice přínosná aktivita pro všechny zúčastněné byla burza nápadů, kde účastníci mají připravené své vstupy a říkají ostatním kolegům co a jak využívají ve škole, co se osvědčilo a co ne. Účastníci si vlastně dělají program i diskuzi sami pod odborným dohledem zkušených moderátorek.
V rámci prezentací se účastníci mohli setkat s tématy jako jsou využití tabletů ve výuce, využití měřících systémů, Office Mix, Outlook mnoho dalších.
Jak cítíte z tohoto vyprávění, vše je zaměřené na sociální stránku věci a proto si organizátoři také připravili táborák a ohňostroj. Bohužel nám letos počasí nepřálo (sucho, vedro, sucho, vedro, že i na poušti je zima) a byl vyhlášen zákaz rozdělávání ohňů. I přesto jsme o grilování nepřišli a ohňostroj jsme si pouštěli na Youtube. Byl to příjemný zážitek.

2015_05
Pro technicky zaměřené učitele a IT správce pak byly připraveny workshopy s tématikou správy tabletů pomocí INTUNE, hromadného nasazení systému Windows 10, Office 365workflow a další. Pro účastníky těchto workshopů máme ještě jednu důležitou shrnující informaci: vše najdete na Technetu a nastavíte to Powershellem.
Blížil se poslední večer na této akci a byly rozdány poslední úkoly v bodovací soutěži Objevujeme tajný kód. Každý tým chtěl vyhrát, ale jen někdo měl to štěstí. Používali jsme Windows Phone, aplikaci Office Lens a tajný kód. Z toho vypadla jednotlivá písmena a ještě z těchto písmen měly týmy za úkol složit nějaké rozumné slovo. Přiznám se, někdy to bylo nad lidské síly. Po hodině či dvou už jsme vymýšleli snad i maďarská slova, ale nakonec jsme k cíli došli. Hurá!!!

2015_06
Zatím se pomalu začalo stmívat a čekal nás slavnostní závěrečný galavečer se slavnostní večeří a vyhlášením vítězů a rozdání cen. Zkušení matadoři této akce si ovšem i pro organizátory připravili pár pěkných úkolů. Když my jsme museli celý týden plnit úkoly, tak ať si i oni vyzkouší na vlastní kůži ten pocit před startem. První připravená soutěž byla skládání Puzzle na čas a druhá soutěž byla pěvecká. I my jsme připravili pro soutěžící pěkné věcné ceny.
Nastal okamžik pravdy a vyhlášení vítězných týmů, přiznám se, náš tým si věřil, že bude na bedně, ale nepovedlo se – tak snad příští rok.

2015_04

A letos bylo toto pořadí.
1. Čtyřlístek
2. Drzý turbovosy
3. Gůbings
Nakonec byly oceněny všechny týmy, blahopřejeme všem k získání věcných cen. Během tohoto krásného večera jsme měli možnost se seznámit i s hymnou této letní školy.
Dále pokračovalo předávání cen a poděkování všem, kteří pomáhali s touto letní školou.

2015_02
Letošní letní škola byla i tajemná, vznikla tady, jak řekl Jarda Šindler, „undergroundová“ skupina YAMMERFAMILY.EU – jejíž členové nezávisle na týmech a státech tvořili vlastní činnosti a vytvořili krásné a pevné přátelství lidí, kteří komunikují, plánují a tvoří další společné akce. A i toto uskupení bylo odměněno za přátelství, které zde vzniklo.
Večírek pokračoval maškarním a diskotékou, kde všichni mohli předvést své taneční kreace. Prostě fajnová atmosféra.
Bohužel nastala sobota ráno a další ročník letní školy moderních učitelů byl za námi. Někteří účastníci se rozloučili s organizátory a ostatními účastníky se slzou v oku, jiní se těšili domů, ale všichni se určitě těší na příští rok, kdy se tu opět sejdou.

Děkujeme a moc si toho vážíme, že jste přijeli.

[Karel Klatovský, 2015]