Moderní učitelé z Česka a Slovenska se posedmé sešli na letní škole

Že je sedmička šťastným číslem, se ví už odnepaměti. A letošní sedmý ročník Letní školy moderních učitelů se přídavným jménem šťastný může určitě pyšnit. Byli jsme šťastní, že jsme se mohli v krásném prostředí Bílých Karpat seznámit. Byli jsme šťastní, že jsme se na nespočtu přednášek a workshopů dozvěděli tolik nového. Byli jsme šťastní, že jsme všichni přežili středeční překvapení od našeho kreativního organizačního týmu. To je pochopitelně míněno jen v dobrém, protože jsme si všichni odnesli zážitek na celý život. A pokud vás zajímá, co že výjimečného jsme tento rok moderní učitelé na letní škole zažili, čtěte dál.

01

Ani proslulé žítkovské bohyně, které sídlí nedaleko, zatím nedokázaly všechno potřebné vybavení magicky přenést. Ještě před začátkem bylo tedy třeba využít tradičních přepracovacích prostředků, které byly naplněny do posledního myslitelného místa. A to buďme rádi, že se nakonec vešel i řidič.

02

V teplý nedělní podvečer 13. srpna 2017 byl pak sedmý ročník Letní školy moderních učitelů oficiálně zahájen. V úvodním slově nás Karel Klatovský a Zuzana Molčanová ze společnosti Microsoft seznámili s novinkami, díky kterým si my učitelé můžeme ulehčovat naši práci a obohacovat naši výuku v učebně i mimo ni. Poté se účastníci navzájem představili, připili si na zdárný průběh týdenního pobytu a společně se navečeřeli.

03

I když jsme se hned na začátku dohodli, že se nám bude lépe komunikovat s využitím tykání (slovensky tykanie), přeci jen bylo třeba ledy trochu prolomit. Zde náš organizační tým projevil notnou dávku kreativity, když známou marshmallow challenge, v rámci které týmy staví co nejvyšší konstrukce, obohatil o poměrně zvláštní stavební prvek, který se svou povahou zařazoval již do kategorie intimní. Inu, jak říkávaly naše babičky, chceš-li rozmlátit les, nevezmeš si na to plastový nožík. Ice‑breaker zabral a všechny ledy byly prolomeny.

DSC_6149

05

V pondělí již naplno začalo intenzivní vzdělávání. Karel Klatovský, Zuzana Molčanová a Jaroslav Šindler se zhostili Windows i Office 365 a ukázali nám, moderním učitelům, další kouzla, která je možné v našich vyučovacích hodinách využít. Protože o prázdninách se má ale především odpočívat, dozvěděli jsme se také něco o cestování, fotografování a zkrátka nepřišli ani milovnice a milovníci tvořivých dílen, kteří si společně s Alenou Mašláňovou, Jarmilou Janiskovou a Lucií Šindlerovou mohli uplést proutěný košík nebo vytvořit působivé ozdoby z obyčejných vajíček.

foto

WP_20170815_14_21_39_Pro

Úterní přednášky a workshopy patřily konkrétním nástrojům, které nám učitelům pomáhají v hodinách i mimo ně. Paralelně běžely vždy tři workshopy, takže si každý účastník přišel na své. A bylo z čeho vybírat: školní sešit ve OneNotu, digitální pero ve výuce, hravá analýza dat v PowerBI, efektivní testování ve Forms či školní sociální sít Yammer. Žhavou novinku Malování 3D, ve které můžete vytvářet 3D objekty či dokonce přidávat třetí rozměr do 2D fotografií, představili Karel Rejthar a Miroslav Dvořák. Zkrátka nepřišli ani správci, kteří se dozvěděli, že i mobilní zařízení mohou mít plně pod svou kontrolou díky službě Intune. Nebyli to však jen dospělí, kteří přednášející poslouchali, po celou letní školu nás provázeli naši nejmenší posluchači, malý Jaroušek a malá Kája. Večer pak patřil našim předním Microsoft Innovative Educator Expertům (MIEE), kteří nám na příjemném neformálním setkání vyprávěli o svých zážitcích z účasti na E2 globálním fóru učitelů v kanadském Torontu, kde reprezentovali Česko a Slovensko a ze kterého si odvezli mnoho cen.

06

07

08

09

Po práci má následovat zasloužený odpočinek, a proto se středa nesla ve znamení výletů a relaxace. Tedy skoro. Ráno jsme totiž dostali doporučení, abychom po obědě nikam necestovali, protože to překvapení bude stát opravdu za to. Nikdo neměl ani tušení, co že se pro nás chystá a bystří již tuší, že se blíží rozuzlení hádanky ze začátku této reportáže. Tedy co že jsme to vlastně „přežili“. Nepředbíhejme ale, dopoledne se neslo ve znamení relaxace v bazénu a vířivce, kam měli mimochodem účastníci neomezený přístup po celý pobyt. Náročnější zvolili masáže, jiní vyrazili do nedalekých skláren či za proslulými žítkovskými bohyněmi, které ve své knize zvěčnila spisovatelka Kateřina Tučková. Po poledni jsme ale s trochou nedůvěry sledovali Karla Klatovského a Jardou Šindlerem, kterak nám pod okny hotelu skládají kopu dříví. Táborák být neměl. Horko bylo jak na Sahaře. Že by jim přeskočilo? Už brzy jsme se měli dozvědět, o co vlastně jde.

10

11

12

Středeční odpoledne asi žádný z účastníků jen tak z hlavy nevyžene. V hlavním sále jsme si vyslechli, že naše vlastní mysli je mocná čarodějka, a když se dostane do správného rozpoložení, pak i tělo dokáže zázraky. A protože zelený je strom života, hned jsme dostali možnost si všechno na vlastní kůži vyzkoušet. Nejprve jsme chodili po skleněných střepech. Ani jsme si nestačili z našich pat vytrhnout poslední střepinu a už jsme lámali dřevěné desky jako na běžícím pásu, přirozeně že holou dlaní. A když už jsme si mysleli, že těch šíleností bylo dost, vzplály nám za zády haldy dřeva, které tam odpoledne naši organizátoři nanosili. Ale nebojte se, přes oheň jsme nechodili. Přes žhavé uhlíky ale už ano J. A tak po krátké instruktáži a návodu co dělat, když si to uprostřed náhodou rozmyslíme, většina z nás vykročila vstříc nové žhavé zkušenosti. A věřte nevěřte, zvládli jsme to. Večerní grilování pak už bylo pověstnou třešničkou na dortu. O úplné zakončení tohoto „relaxačního“ dne se ještě postarala prvá slovenská učiteľka-kosmonautka Júlia Jánošíková, která nás seznámila se svým pobytem v americkém raketovém centru NASA v Alabamě.

13

14

15

16

17

Čtvrteční ráno patřilo Minecraft Education Edition, u kterého nemohla chybět Irena Uluçay. Dopoledne si pak vzali účastníky pod svá křídla partneři letní školy. Měli jsme tak možnost hrát si se stavebnicí s mikrokontrolerem iTriangl či s interaktivním řešení 3Box od českého výrobce Boxed. O bezdrátových sítích, jejich zabezpečení a spolehlivosti zase přišli přednášet zástupci značky Aruba. Odpoledne bylo ve znamení webových prezentací Sway, týmové spolupráce ve službě Teams a praktických triků v SharePointu. Navečer se vrátila ta, která den zahajovala. Irena Uluçay tentokrát učitele vyzvala, aby se připojili přímo do jejího Minecraft světa a pocítili tak kouzlo kostiček na vlastní dlaně.

18

19

20

21

V pátek jsme se Karlem Rejtharem rozletěli do celého světa díky sadě aktivit Skype in the Classroom. Tomáš Milička nám představil 3D modely v PowerPointu, Mirek Dvořák ukázal vytváření her v Kodu a Jiří Formánek s Pavlem Čápem ze střední školy Delta předvedli, jak je snadné sestavit robotickou ruku pomocí kombinace obyčejných materiálů a mikropočítače Micro:bit.

22

23

Páteční večer patřil slavnostní večeři a následnému výběru věcných cen ze soutěže. Ta spočívala v zodpovězení padesáti záludných otázek Karla Klatovského. Ale nemějte obavy, soutěž neměla poražené a každý se svého dárku nakonec dočkal J Tancechtiví účastníci a účastnice to následně rozbalili na tanečním parketu, kam pouštěla jeden hit za druhým dýdžejka Zuzana Molčanová. Mimochodem na dálku z venkovního posezení.

24

25

Vše musí jednou skončit a nejinak tomu bylo ani v případě sedmého ročníku Letní školy moderních učitelů. Sobotní dopoledne odválo moderní učitele a učitelky zpět do jejich domovů. Letní škola skončila. Ale zážitky, nabité vědomosti a nově vzniklá přátelství zůstala.

Miroslav Dvořák

foto: Jaroslav Šindler, Zuzana Molčanová, Jana Eremiášová a Karel Rejthar

26