Třetí setkání moderních učitelů z Česka a Slovenska

Již potřetí se v krásném prostředí Bílých Karpat konala Československá letní škola moderních učitelů, která je pořádána českou a slovenskou pobočkou společnosti Microsoft. A tak se ve dnech 11. – 17. srpna setkalo v hotelu Kopanice v obci Žítková (stylově cca 2 km od státních hranic) více jak 40 moderních učitelů, kteří jsou ochotni se vzdělávat i ve svém volném čase a baví je pracovat s novými technologiemi.

2013_01

Akci zahájil na uvítací večeři Jiří Chytil, koordinátor pro vzdělávání z českého Microsoftu, přivítal všechny účastníky a seznámil je s programem následujícího týdne. Novinkou oproti předchozím ročníkům bylo (vzhledem k opravdu nabitému programu) konání úvodní přednášky o aktivitách společnosti Microsoft ve školství již v neděli večer. Zástupci českého i slovenského Microsoftu ještě jednou přivítali účastníky a představili jim aktivity, které Microsoft pro české školství dělá. A je jich opravdu hodně – online semináře, roadshow, soutěž Office Arena, Studentská trenérská centra a především celostátní síť pečlivě vybraných vzdělávacích center,mj. se sem může jakýkoliv učitel obrátit s radou o pomoc při využívání technologií Microsoft i přihlásit se na školení.

Zároveň zde byla představena hlavní novinka letošní letní školy. Vzhledem k tomu, že čím dál více na popularitě získávají dotyková zařízení, tak se i ve stejném stylu nesla letošní letní škola, a tak bylo pro zájemce připraveno k zapůjčení více jak 30 tabletů od různých výrobců. Učitelé tak měli možnost si vyzkoušet a zjistit, který jim vyhovuje nejvíce, co všechno se s tablety dá dělat, ale hlavně jak lze tablet s Windows 8 využívat při výuce. Pokud chtěli, mohli si klidně na každý den vypůjčit jiný.

2013_02

První oficiální den akce začal od Karla Klatovského představením nové velké aktualizace operačního systému Windows 8.1, která přináší mnoho novinek. Zároveň se tak hned na začátku učitelé dozvěděli o funkcích, které si mohli během týdne prakticky vyzkoušet. Po této přednášce následovalo klasické dělení do bloků, které zejména v pondělí a úterý patřilo panu Ondřeji Neumajerovi, známému odborníkovi na využívání IT ve školství, a paní Táňe Holasové, specialistce na rétoriku. Po těchto přednáškách tak jako na předchozích akcích následovala burza nápadů, kde se učitelé postupně během týdne dělili s ostatními o nápady a zkušenosti, jak udělat výuku zajímavější, efektivnější a atraktivnější. Po obědě a potřebné obědové pauze následoval další dělený blok, po kterém se konala již tradiční výuka angličtiny, následovaná až do večera dalšími zajímavými přednáškami (viz program na webu letní školy).

2013_04
2013_05

Úterní den zahájil přednáškou pan Jaroslav Oster, slovenský soudní specialista na bezpečnost na internetu, a vzhledem k častým ukázkám a příkladům z praxe se jednalo o velice poutavý výklad. Následovalo opět klasické dělení do bloků, angličtiny, burzy nápadů, netradiční přednášky a workshopy. Za zmínku určitě stojí večerní přednáška v podání Jana Moravce, který učitelům přivezl představit a ukázat koncept Khanovy školy, zároveň si mohli účastníci díky zapůjčení 10 kusů tabletů Bamboo i takový vzdělávací materiál vytvořit. A co více, do konce týdne probíhala soutěž, kdy autor toho nejlepšího materiálu tento tablet získal.

2013_06

Třetí den je jako vždy na Žítkové odpočinkový, a tak se dopoledne vzhledem k místní historii konala návštěva obydlí žítkovských bohyní a po obědě bylo velice precizně a detailně připraveno zábavně-sportovní odpoledne, během něhož se bojovalo, střílelo i běhalo. Aby ta středa byla pohodová se vším všudy, na večer bylo pro učitele připraveno posezení u ohně.

2013_07

Čtvrteční ráno bylo věnováno opět tabletům, a to v podobě teoreticko-praktické  přednášky od Karla Klatovského a Jaroslava Šindlera, kteří účastníkům vysvětlili základní principy využívání tabletů ve výuce a ukázali, jak lze s nimi při hodině pracovat. Od čtvrtka také začala série přednášek pana doktora Jana Knapa, který v nich popsal emoce a jejich zapojení do výuky.

2013_03

Zahájení posledního přednáškového dne si vzal na starost Jaroslav Šindler, který učitelům představil jak základní, tak i pokročilé koncepty cloudových služeb. Následovala standardní šňůra přednášek, prezentací, hodin angličtiny apod. Na závěr tohoto dne a vlastně i celé akce byl připraven slavnostní rozlučkový večer, na kterém se předávaly ceny, děkovalo se účastníků, organizátorům i prezentátorům, ukazovala se videoreportáž z akce (režie: Terka Žigová, střih: Jaroslav Šindler) a samozřejmě se za doprovodu místní žítkovské kapely tančilo.

Již třetí ročník letní školy dal organizátorům za pravdu, že tato akce má opravdu smysl a důkazem budiž i to, že většina účastníků byla na této akci již opakovaně. Jedná se totiž o ideální skloubení vzdělávací akce se zábavou, nádherným okolním prostředím i pohodovými lidmi. A tak není divu, že se mnohým z nich při odjezdu draly do očí slzy…

Těšíme se na vás i příští rok!

[Karel Klatovský, 2013]